Conference

2019 MoJ group conference - Branch Nominations

The following branch nominations were received by the closing date. 

MOJ Thames Valley (052007)
President:  Jackie Green
Vice President:  Phil Cosgrove
Treasurer: John Maguire
Organiser: Martyn Collins
Assistant Secretary: William Beirne, Henrietta Daniell, Bernard Dominic, John Gleeson, Ros Hewitt, Karen Watts
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Gary Christie, Matthew Gewan, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Maryam Watson, Julian Wilson 

MOJ North & West Yorkshire (052008)
President:  Jackie Green
Vice President:  Phil Cosgrove
Treasurer: John Maguire
Organiser: Martyn Collins
Assistant Secretary: William Beirne, Henrietta Daniell, Bernard Dominic, John Gleeson, Ros Hewitt, Karen Watts
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Gary Christie, Matthew Gewan, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Maryam Watson, Julian Wilson

MOJ Humberside (052022)
President:  Jackie Green
Vice President:  -
Treasurer: John Maguire
Organiser: -
Assistant Secretary: Henrietta Daniell, Bernard Dominic, John Gleeson, Ros Hewitt, Karen Watts
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Gary Christie, Matthew Gewan, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Maryam Watson, Julian Wilson

MOJ Associate Office Branch (052046)
President:  Jackie Green
Vice President:  Phil Cosgrove
Treasurer: John Maguire
Organiser: Martyn Collins
Assistant Secretary: William Beirne, Henrietta Daniell, Bernard Dominic, John Gleeson, Ros Hewitt, Karen Watts
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Gary Christie, Matthew Gewan, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Maryam Watson, Julian Wilson

MOJ London Tribunals (052049)
President:  Jackie Green
Vice President:  Phil Cosgrove
Treasurer: John Maguire
Organiser: Martyn Collins
Assistant Secretary: William Beirne, Henrietta Daniell, Bernard Dominic, John Gleeson, Ros Hewitt, Karen Watts
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Gary Christie, Matthew Gewan, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Maryam Watson, Julian Wilson

MOJ London Magistrates Court ( 052052)
President:  -
Vice President: -
Treasurer: -
Organiser: -
Assistant Secretary: - 
GEC ordinary member: Phil Wates

MOJ Scotland (052065)
President:  Jackie Green
Vice President:  Phil Cosgrove
Treasurer: John Maguire
Organiser: Martyn Collins
Assistant Secretary: William Beirne, Henrietta Daniell, Bernard Dominic, John Gleeson, Ros Hewitt, Karen Watts
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Gary Christie, Matthew Gewan, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Maryam Watson, Julian Wilson

HMPPS National Branch (052067)
President:  Jackie Green
Vice President:  Phil Cosgrove
Treasurer: John Maguire
Organiser: Martyn Collins
Assistant Secretary: William Beirne, Bernard Dominic, John Gleeson, Dave Vickers, Ginnette Gantschuk, Donna Henners, Fari Taherinia
GEC ordinary member: Dave Bartlett, Danus Blanchard, Karl Challenor, Austin Harney, Sharon King, Phil Pepper, Eddie Pratt, Alison Roder, Jacqueline Rose, Phil Wates, Julian Wilson, Donna Henners, Ginnette Gantschuk, Dave Vickers, Fari Taherinia

MOJ Greater Manchester (052010)
President:  -
Vice President:  -
Treasurer: John Maguire
Organiser: -
Assistant Secretary: John Gleeson, Karen Watts
GEC ordinary member: - 

 

2019 MoJ group conference essential documents

MoJ Annual Report (2018)

Please see 2019 Conference Briefing No. 1 and related appendices.

Annex A - Elections regulations 2019 including candidate profile and acceptance

Annex B - GEC, SOC, editorial board, auditor nomination form

Annex C - Motions form

Annex D - Emergency motions form

Annex E - Reference back form

Annex F - Delegate nomination form

Annex G - Notification of trainee delegate form

Annex H - Observer credential request form

Annex I - Online motions guidance

Annex J - Group constitution

Annex K - Group block vote regs 2019

Annex L - Group election timetable 2019

 

2019 Conference Briefing No. 2 and related appendices

1a (1) Ron Brown Trophy

1a (2) Ron Kerridge Cup

1a (3) Ted Thomas Cup

 

2019 Conference Briefing No. 3 and related appendices

Annex A - Group Expenses claim form

Annex B - Expenses Guidance & Policy 2019

Annex C - Accommodation booking form

Annex D - Creche booking form

Annex E - Corporate Travel Management form

Share PCS:

Visit PCS social sites:

FacebookTwitterYouTubeFlickr